FŐSZEREPBEN A BOJLER SZELEP
Bojler szelep beépítése villanybojlerhez. A bojler biztonsági szelep és a nyomáscsökkentő védi a forróvíz tároló tartályát a túlnyomástól.
Alábbi cikkünkből kiderül, hogy milyen fontos szerepet tölthet be a bojler szelep, vízmelegítőnk hatékony működésében.
A villanybojlerek nagy általánosságban kijelenthető, hogy három, négy bar nyomáson üzemelnek tökéletesen.
A nyomáskülönbség kifejezetten veszélyes lehet a vízmelegítőnkre nézve, hiszen csőrepedés is keletkezhet a változó nyomás hatására, de akár szét is robbanhat a túlterhelt készülék.
A nyomást sok minden befolyásolhatja, például egy egyszerű áramkimaradás is okozhat súlyos problémákat, de a mosógép hirtelen kikapcsolása sem mondhatú túlságosan előnyösnek.
A cirkulációs szivattyú hirtelen megakasztása, vagy leállítása minden esetben a nyomásértékek eltolódását eredményezi, ami kifejezetten rossz hatást gyakorol a berendezésre.
Emiatt is érdemes beszereltetnünk bojlerünkbe nyomáscsökkentő szelepet, melynek alkalmazásával a fenti problémák teljesen megelőzhetőkké válnak.
A nyomáscsökkentő szelep megakadályozza azt, hogy villanybojlerünket magas nyomás érje, így az ebből a gondból fakadó károk közel nyolcvan százaléka megsemmisíthető.
A bojler nyomáscsökkentő szelep két fajtája ismert, az egyik a tehermentesített, míg a másik a nem tehermentesített. Utóbbi hatékonysága nagyban elmarad a tehermentesített szelep hatásmechanizmusától.
A tehermentesített bojler nyomáscsökkentő szelep előnye abban rejlik, hogy saját magunknak tudjuk beállítani az optimális nyomásértéket.
Ezzel a praktikus kis módszerrel rengeteg pénzt, és energiát tudunk megspórolni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tehermentesített szelep alkalmazása kifejezetten költséghatékony.
Ráadásul a bojler nyomáscsökkentő szelep kiemelkedő tulajdonságai közé sorolandó az a tény is, hogy működése nem hangos, a nyomás koordinálása nem jár zajjal.
Természetesen idővel ezek az alkatrészek is elfáradnak.
Ebben az esetben a tartály felfűtése során túlnyomás keletkezik.
A felesleges vizet ilyenkor a biztonsági szelep vezeti el, de ha folyamatos csöpögést, esetleg folyást tapasztalunk akkor nagy valószínűség szerint elfáradt a bojler túlfolyó szelep, a rugó idővel elgyengült, s már megérett a cserére.
TÚLFOLYÓ SZELEP BEÁLLÍTÁSA
Általában két féle bojler szelepet használunk a villanybojlerek felszerelése során.
Mindkettőnek fontos szerepe van a bojler biztonságos üzemeltetése során.
A bojler biztonsági szelep védi a forróvíz tároló tartályát a túlnyomástól.
A bojler biztonsági szelepet beállítani nem kell, mivel automatikusan végzi a dolgát.
Amikor nő a bojlerben a nyomás általában 6 bár nyomást elérve, nyit a szelep és elvezeti a felesleges vizet egy túlfolyó csövön keresztül a tartályból.
Így vissza tud állni normális, biztonságos tartományba a víznyomás.
A bojler nyomcsökkentő szelep viszont már rendelkezik beállítási tartománnyal.
Tehát be tudjuk vele állítani a szükséges nyomást.
Azaz tudjuk emelni illetve csökkenteni az áthaladó víz nyomását.
Elmondható, hogy az összes nyomáscsökkentő szelep általában 3 bár nyomásra van beállítva.
Ez a beállítási tartomány a legtöbb háztartás részére ideális szokott lenni.
Ha ennek ellenére szeretnénk saját magunk szabályozni a hálózati víz nyomását, érdemes olyan bojler nyomáscsökkentő szelepet választani, ami elvan látva egy nyomás mérő órával.
Így folyamatosan látjuk a nyomás emelés vagy csökkentés mértékét.
SZELEP HIBA
Sajnos mindkét bojler szelep idővel meghibásodhat.
Ezért ha bármilyen rendellenességet tapasztal a szelepek működése során keresse családi vállalkozásunkat.
1.- Ilyen például, ha folyamatosan folyik a biztonsági szelep a túlfolyó csövön keresztül.
2.- Vagy ha aszt tapasztalja, hogy a melegvíz csapok nyítása után csak csordogál, vagy alig folyik a víz a csaptelepen keresztül.